Jura i okoliceZwiedzaj z nami

Jura to cudny region turystyczny, jeden z moich ulubionych w całej Polsce! Rozciąga się w Polsce południowej, od Częstochowy i Mstowa na północy, przez Ogrodzieniec aż po Kraków na południu. Jest to przepiękna kraina o urozmaiconym krajobrazie, z charakterystycznymi białymi ostańcami, bogata w zabytki architektury, szczególnie zamki i ich ruiny, cenna przyrodniczo i niezwykle atrakcyjna dla rodzinnej rekreacji, ale również dla miłośników sportów ekstremalnych.
Wyżyna Krakowsko - Częstochowska bardzo chętnie odwiedzana jest przez turystów, którzy przemierzają szlaki samochodem, pieszo, rowerem, a nawet konno. Potoczne określenie tego malowniczego zakątka - Jura, pochodzi od nazwy okresu jurajskiego ery mezozoicznej, kiedy to osadziła się większość skał budujących ten region. To właśnie jurajskie wapienie skaliste czyli te najbardziej odporne, budują tak malownicze i wpływające na wyobraźnię masywy skalne.

Olsztyn - słońce jury

Olsztyn - słońce jury

Olsztyn – wieś w Polsce, w województwie śląskim, w powiecie częstochowskim, około 15 km na południowy wschód od Częstochowy, siedziba gminy Olsztyn. Prez miejscowość biegnie Szlak Orlich Gniazd. Nad wsią góruje wzgórze, na którym znajdują się ruiny XIV-wiecznego zamku. Nazwa Olsztyn jest mutacją wcześniejszej formy Holsztyn i wywodzi się z języka niemieckiego (Hohlstein). W pierwotnej postaci brzmiała ona prawdopodobnie Holstein, bądź Hohlenstein i nawiązywała do miejsca pochodzenia osadników zakładających miejscowość.

Poraj - zalew atrakcji

Poraj - zalew atrakcji

Podstawą atrakcyjności gminy Poraj pod względem zagospodarowania turystycznego jest sztuczny zbiornik zaporowy na rzece Warta oraz usytuowane wokół niego ośrodki rekreacyjne. Głównym celem budowy zbiornika było zgromadzenie wody przemysłowej dla zabiezpieczenia potrzeb Huty "Częstochowa" w Częstochowie. Z góry jednak przewidziano wykorzystanie zalewu dla celów rekreacyjnych. Lewy brzeg zalewu o łagodnym spadku w kierunku wody i z fragmentami piaszczystego podłoża, ze względu na zachowaną tu naturalność , tworzy znakomity teren rekreacyjny.

Złoty Potok

Złoty Potok

Złoty Potok - perła północnej części Jury, to przepięknie położona miejscowość w województwie śląskim, w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w górnym odcinku doliny Wiercicy, 2 km od Janowa, przy trasie 793. Miejsce słynie z historycznej pstrągarni, pięknego Rezerwatu Parkowe, zabytkowego pałacu i dworku oraz kilku malowniczych stawów. W Złotym Potoku w 1857 roku przebywał kilka miesięcy Zygmunt Krasiński - wybitny polski twórca epoki romantyzmu. Przybył tu do swego ojca Wincentego Krasińskiego, z żoną Elżbietą z Branickich i dziećmi. Zakochał się wielce w tej pięknej krainie, w której nazwał wiele ostańców, stawów i źródeł.

Nasi partnerzy