Stary RynekCzęstochowa

Stary Ratusz

Stary Ratusz

W 2006 r. w trakcie montażu lodowiska na Starym Rynku, samochód dostawczy uszkodził nawierzchnię odsłaniając relikty piwnic pierwszego częstochowskiego Ratusza, wzniesionego w XVI w. Obiekt ten funkcjonował do 1809 r. Wówczas, w wyniku pożaru, spłonął i nigdy już nie został odbudowany.
Kilka sezonów badań archeologicznych dostarczyło ciekawych odkryć istotnych dla poznania przeszłości Starej Częstochowy. Oprócz piwnic Ratusza natrafiono także na relikty innych interesujących obiektów, w tym wagi miejskiej, kuźni, kramów i czterech studni...

Igrce Częstocha

Igrce Częstocha

  • Częstochowa, ul. Stary Rynek 1

Wystawa rzeźb balansujących nad zrewaloryzowaną płytą Rynku Starego Miasta w Częstochowie jest największą na świecie, zwartą i trwałą ekspozycją dzieł Jerzego Jotki Kędziory w otwartej przestrzeni publicznej. 14 figur częstochowskiego artysty tworzy rodzaj napowietrznego widowiska, w którym jego uczestnicy niemal lewitując lub przecząc często zasadom grawitacji, demonstrują charakterystyczne dla swych profesji cechy i umiejętności. Kreują mimiczne miniscenki. Tworzy to swoiste teatrum zatytułowane „Igrce Częstocha”, kulturalno-rekreacyjny element ludycznego festynu, jarmarku czy innej odświętnej imprezy. Patron widowiska – Częstoch, etymologiczny ojciec miasta, stanął pośrodku wydarzenia, akcentując przy okazji 800-lecie pojawienia się nazwy Częstochowa w historycznych annałach. Rzeźby balansujące Kędziory są ewenementem w przedziale sztuk przedstawiających. Były prezentowane na najważniejszych konfrontacjach artystycznych i na stałe zadomowiły się w wielu zakątkach świata. Można je spotkać w wielu miastach Ameryki i Europy oraz na azjatyckim Bliskim i Dalekim Wschodzie.  

Nasi partnerzy