Muzea niezależneCzęstochowa

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej

Muzeum Archidiecezji Częstochowskiej - zbiory muzeum stanowią zabytki sztuki sakralnej z Częstochowy i okolic powstałe w różnym czasie, mające wartość nie tylko artystyczną, ale także historyczną i kulturową. Wśród rzeźb wyróżnić należy Matkę Bożą z Dzieciątkiem z ok. 1430 r., figury Chrystusa czy postacie świętych takie jak: św. Marcin z Mstowa z ok. 1500 r., czy św. Joachim z połowy XVIII w.Kompozycje malarskie to w większości obrazy przedstawiające świętych bliskich polskiej duchowości religijnej, m.in. św. Annę, św. Antoniego Padewskiego, św. Rocha i św Sebastiana, św. Pawła Pustelnika oraz sceny z życia Chrystusa i wizerunki Matki Bożej. Ciekawą częścią zbiorów są numizmaty oraz medale wydawane z okazji różnych wydarzeń kościelnych i uroczystości religijnych - stanowiące swoistą historię Kościoła.

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II

Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II jest ofiarą wotywną ofiarowaną Królowej Polski oraz hołdem złożonym najwybitniejszemu z Polaków - Karolowi Wojtyle - Papieżowi, który z radością przybywał jako pielgrzym do Naszej Jasnogórskiej Pani. Utrwalenie wizerunku Jana Pawła II na monetach i medalach to sposób na uwiecznienie jego wielkiego dokonania w dziele pojednania ludzi na całym świecie oraz przekazania tej spuścizny przyszłym pokoleniom. Powstanie Muzeum w Częstochowie jest symboliczne i nawiązuje do wspaniałej tradycji pielgrzymowania, z jakiej Częstochowa słynie na całym świecie. Szczególnie ważną rolę w Muzeum odgrywa sposób ekspozycji zbiorów. Miłe zaskoczenie stanowić będzie zapewne niekonwencjonalne oświetlenie kolekcji składające się z ponad trzydziestu ośmiu tysięcy punktów świetlnych. Do prezentacji eksponatów wykorzystano najnowocześniejsze środki audiowizualne, mające na celu podniesienie atrakcyjności zwiedzania i przybliżenie tego szczególnego rodzaju dzieł sztuki. Prezentowana kolekcja zawiera ponad 7.000 eksponatów.

Muzeum Produkcji Zapałek

Muzeum Produkcji Zapałek

Muzeum Produkcji Zapałek - Pracująca zabytkowa linia technologiczna z lat 30 ubiegłego stulecia, w połączeniu z zabudowaniami fabrycznymi z XIX wieku, czyni muzeum unikatem na skalę europejską. Muzeum Produkcji Zapałek działa w zakładzie powstałym w 1882 roku, co pozwala zwiedzającym na wędrówkę w czasie oraz przeniesienie się w rzeczywistość międzywojennego przemysłu. Główną atrakcją jest zwiedzanie pracującego zabytkowego parku maszynowego oraz możliwość zapoznania się z niezwykle ciekawym procesem powstawania zapałek. Działa tu też galeria ze stałą ekspozycją rzeźb z jednej zapałki.

Nasi partnerzy