Muzea jasnogórskieCzęstochowa

Biblioteka Jasnogórska

Biblioteka Jasnogórska

Istniejąca od wieku XV, podzielona na części nową i starą. Część starodruków liczy ok. 6 tys pozycji i zawiera również dział tzw. Ksiąg zakazanych. Woluminy przechowywane są w drewnianych futerałach – pudełkach. Ściany biblioteki tworzą regały na książki, a wolne fragmenty ścian przesłonięte są bogato intarsjowanymi boazeriami. Dodatkowym skarbem biblioteki są dwa inkrustowane stoły z XVIII wieku. Ich rozmiar wskazuje, że zostały one wykonane we wnętrzu biblioteki.

Golgota Jasnogórska

Golgota Jasnogórska

Golgota Jasnogórska to cykl 18 obrazów, które wykonał dla sanktuarium częstochowski artysta Jerzy Duda-Gracz na jubileusz milenijny w 2000 r. Jest to autorska refleksja na temat Męki Pańskiej opatrzona komentarzami artysty a wydarzenia biblijne zostały umieszczone w polskim krajobrazie, z licznymi nawiązaniami do historii i współczesności. Wśród 18 obrazów 14 to stacje Drogi Krzyżowej, pozostałe to zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z niewiernym Tomaszem, rozesłanie Apostołów i Wniebowstąpienie. Obrazy znajdują się w kaplicy Matki Bożej, na górnej kondygnacji.

Bastion św. Rocha

Bastion św. Rocha

Znajduje się tu wystawa otwarta 03.05.2006 r. a nosząca tytuł „Bogarodzica. Splendor Rzeczypospolitej Obojga Narodów”. Ekspozycja znajduje się we wnętrzu Bastionu św. Rocha (wejście przez Salę O. Augustyna Kordeckiego). Bastion stanowił część składową twierdzy jasnogórskiej, wzniesionej w latach 1624-1639., a rozbudowanej po roku 1674. W czasie prac konserwatorskich odsłonięto oryginalne mury pamiętające oblężenie Jasnej Góry w czasie „potopu szwedzkiego” w 1655 r.

Muzeum 600-lecia

Muzeum 600-lecia

Muzeum 600-lecia Jasnej Góry otwarte w roku 1982 prezentuje działalność  kulturalno-artystyczną Paulinów stróżów tego miejsca. Na stałą ekspozycję składają się min.:

  • Obrazy umieszczone na ścianach tworzą tzw. część eremicką (namalowane w jasnogórskiej pracowni malarskiej w XVII w.)
  • „Mensa Mariana” deska zabezpieczająca odwrotną stronę Cudownego Obrazu ze scenami z jego historii
  • Cztery sukienki podarowane Jasnogórskiej Królowej Polski z okazji różnych uroczystości jubileuszowych
  • Zespół portretów trumiennych, blach herbowych i epitafijnych
  • Wota ze złota i srebra od XVII do XX w.
  • Wielkie płótno przedstawiające przeniesienie relikwii św. Pawła Pierwszego Pustelnika z Wenecji do Budy – stolicy Węgier
  • Zespół zabytkowych instrumentów muzycznych używanych przez członków jasnogórskiej kapeli muzycznej założonej w drugiej połowie XVI w.
Skarbiec

Skarbiec

Jasnogórski Skarbiec - najstarsza część ekspozycji muzealnej na Jasnej Górze. W Skarbcu można podziwiać bogactwo i urodę najcenniejszych wotów – darów składanych w ciągu minionych wieków Matce Bożej Jasnogórskiej. Eksponaty rozmieszczone są w gablotach, witrynach i szafach  wystawowych i na ścianach. Są to:   

  • Wyroby złotnicze, jubilerskie, tkackie i płatnerskie
  • Sprzęt liturgiczny jak: naczynia i szaty liturgiczne, lichtarze
  • Biżuteria z kości słoniowej, masy perłowej, turkusów, różnych kamieni
  • Wota papieży, kardynałów i wiernych z różnych krajów świata
  • Wota polskich królów, szlachty oraz bohaterów walk narodowo-wyzwoleńczych.

Nasi partnerzy