Muzea częstochowskieCzęstochowa

Ratusz

Ratusz

Budynek Główny jest jednym z trzech dawnych budynków Zespołu Ratusza Miejskiego, zaprojektowanego jako Ratusz łączonej w jeden organizm miejski Starej i Nowej Częstochowy w roku 1826, przez architekta i grafika niemieckiego pochodzenia - Franciszka Ignacego Reinsteina. Architekt zaplanował zarówno dla Budynku Głównego, jak i pawilonów sposób użytkowania wnętrz.
- W Budynku Głównym miały się mieścić kancelaria, archiwum, biuro kasjera, skarbiec, izba dla sług miejskich oraz 3-pokojowe mieszkanie z kuchnią i spiżarnią, dwa boczne budynki pełniły funkcje pomocnicze. Bilet do Muzeum Częstochowskiego w Ratuszu upoważnia również do wstępu do pozostałych obiektów Muzeum Częstochowskiego.

Galeria Dobrej Sztuki

Galeria Dobrej Sztuki

Obiekt, w którym mieści się obecnie Muzeum Galeria Dobrej Sztuki, zbudowano w 1875 roku – wówczas była to siedziba duchowieństwa prawosławnego, stąd nazwa „Popówka”. W okresie dwudziestolecia międzywojennego kamienica była siedzibą biskupa rzymsko-katolickiego. W roku 1973 przekazana została Muzeum. Jest to budynek murowany, piętrowy, w stylu klasycystycznym, niegdyś z bramą wjazdową na dziedziniec. Od 2013 r. można tutaj zwiedzać stałą wystawę malarstwa i grafiki polskiej zatytułowaną „Sztuka Polska XIX i XX wieku” oraz wystawy zmienne.

Muzeum Haliny Poświatowskiej

Muzeum Haliny Poświatowskiej

W domu rodzinnym Haliny Poświatowskiej, odbudowanym w 2006 roku, Muzeum Częstochowskie urządziło Dom Poezji, będący muzealną ekspozycją pamięci po tej wybitnej poetce, a także miejscem spotkań pisarzy, poetów i tych wszystkich osób, którym nie jest obojętna literatura i sztuka. Ekspozycję urządzono według scenariusza dr Elżbiety Hurnikowej z Akademii Jana Długosza (autorki książki o częstochowskich poetach). Każdą z sal zaaranżowano w innym kolorze a całość ma charakter multimedialny – z głośników rozlega się głos Haliny Poświatowskiej, na ekranach wyświetlane są zdjęcia poetki z różnych okresów jej życia, a w gablotach umieszczono pamiątki po "Haśce" oraz różne wydania jej książek. Eksponaty do wystawy pochodzą ze zbiorów rodzinnych.

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Muzeum Górnictwa Rud Żelaza

Utworzona w latach 1974 – 1976 w podziemnych korytarzach do złudzenia przypominających prawdziwe wyrobiska kopalniane, w latach 70-tych wyposażona w sprzęt pochodzący z zamykanej kopalni “Szczekaczka”. Bilet do Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, upoważnia również do wstępu do pozostałych obiektów Muzeum Częstochowskiego.

Pawilon Etnograficzny

Pawilon Etnograficzny

Pawilon Etnograficzny - to budynek parterowy o kształcie prostokąta. Wybudowany został z kamienia wapiennego. Pawilon w roku 2007 przeszedł gruntowny remont.  Wybudowano go w 1909 roku w ramach organizowania krajowej Wystawy Przemysłu i Rolnictwa. Obecny Pawilon Wystawowy zbudowany był na siedzibę Muzeum Higienicznego, a Pawilon Etnograficzny miał funkcję Pawilonu Przemyślu Ludowego, tzw. Spichlerza Polskiego. 

Pawilon Wystawowy

Pawilon Wystawowy

Pawilon Wystawowy - kapitalny remont obiektu przeprowadzono w latach 1996-2000.Jest to piętrowy gmach z dwiema salami i półpiętrem, przeznaczonymi na czasowe ekspozycje muzealne. Bryła budynku o charakterze eklektycznym ma zachowaną formę projektu pierwotnego. Bilet do Pawilonu Wystawowego, upoważnia również do wstępu do pozostałych obiektów Muzeum Częstochowskiego:

Zagroda Włościańska

Zagroda Włościańska

Zagroda Włościańska - parterowy obiekt murowany z drewnianym poddaszem mieszkalnym, znajdujący się w przy ul. 7 Kamienic 4. Bilet do Zagrody Włościańskiej, upoważnia również do wstępu do pozostałych obiektów Muzeum Częstochowskiego:

Muzeum Żydów Częstochowian

Muzeum Żydów Częstochowian

Stała ekspozycja "Żydzi częstochowianie" poprzez zdjęcia, dokumenty i afisze ukazuje dawną, wielokulturową Częstochowę. Fotografie zgromadzone na wystawie zostały w znacznej części nadesłane przez rodziny dawnych obywateli Częstochowy pochodzenia żydowskiego. Wśród eksponatów znajdują się też kopie oryginalnych aktów prawnych z XIX wieku określające zasady prawne, na jakich funkcjonowała w mieście społeczność żydowska w okresie zaborów, a także plakaty z okresu międzywojnennego i okupacji hitlerowskiej oraz trójwymiarowy model dawnej synagogi, zniszcznej podczas wojny przez Niemców.

Rezerwat Archeologiczny

Rezerwat Archeologiczny

Rezerwat Archeologiczny w dzielnicy Raków mieści cmentarzysko kultury łużyckiej z początku epoki żelaza (750-550 p.n.e).Jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce udostępniony zwiedzającym z 18 zespołami grobowymi in situ, z odkrytymi 85 miejscami pochówku, wraz z przedmiotami codziennego użytku, takimi jak garnki, misy, bransolety i czerpaki. Ekspozycji stanowisk archeologicznych towarzyszy wystawa prezentująca kulturę materialną, społeczną i duchową ludności kultury łużyckiej w Polsce. Bilet do Rezerwatu Archeologicznego, upoważnia również do wstępu do następujących obiektów Muzeum Częstochowskiego.

Nasi partnerzy